Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi Sertifika Töreni

    27 Nisan 2017 tarihinde Malatya Ticaret ve Sanayi Odasında; İl Müdürlüğümüz, Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezi, İnönü Üniversitesinin ortaklaşa düzenlemiş olduğu Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitim Programı sonunda  sertifika töreni düzenlendi. Düzenlenen Programa Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKCİ, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM, Malatya Valisi Mustafa TOPRAK, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami SEYMENOĞLU, Malatya İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer URHAL, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet ÇAKIR, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Hüseyin ERKOÇ, Malatya ESKKK Birliği Başkanı Ali EVREN, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri 21. Bölge Birliği Başkanı İsmet BAYRAM katıldı. Eğitim programına katılan ve sınavda başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen sertifikaları verildi. 
      Törende konuşma yapan Gümrük ve Ticaret  Bakanı Sayın Bülent TÜFENKCİ, kooperatiflerin dünya genelinde ekonomik kalkınmanın en önemli araçlarından birisi olduğunu ifade ederek, “Maalesef Türkiye’de kooperatifçilik hak ettiği yerde değil. Özellikle yoksulluktan ve işsizlikten en çok etkilenen dezavantajlı kesimler kooperatifçilik eliyle bu sıkıntılarını rahatlıkla aşabilirler, yeter ki bunları harekete geçirebilecek mekanizmaları iyi oluşturabilelim.
      İşte biz de bakanlık olarak bu noktada kooperatifçilik yasasını yeniden ele alarak daha işlev bir hale getirmek ve denetimleri daha etkin hale getirmek için yeni bir kooperatif yasası üzerinde çalışıyoruz. İnşallah bunu kamuoyuyla da paylaşacağız ve önümüzdeki aylarda bunu hayata geçireceğiz.” ifadelerini kullandı.
      Kooperatifleri tekrardan ekonominin unsurları haline getirmek istediklerini aktaran Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKCİ, “Bazı gelişmiş ülkelerde çok farklı büyüklüklerde kooperatifler var ama Türkiye’de çeşitli sebeplerden dolayı çok başarılı kooperatifleri bulmakta zorlanıyoruz.
      Başarılı kooperatiflerimiz var ama bu yeterli değil. Kooperatifçilik bir toplumun temelde birbirine duyduğu güvenle birlikte, iş yapabilme kültür ve ortaklığını oluşturmaktadır, esasında bu bizim kültürümüze ve medeniyetimize de uygun. Ama bizim bu kooperatifçiliği ve bu ruhu geliştirmemiz lazım insanların ve kooperatif ortaklarının para kazanacağı şekle getirmemiz lazım” şeklinde konuştu.
      Ayrıca İl Müdürümüz Ahmet DEMİRBAĞ "İlimizde bulunan kooperatiflerin kuruluş ve işleyişine ilişkin işlemleri gerçekleştirme yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirilerek kooperatiflerin yönetiminde profesyonel anlayışın yerleştirilmesini amaçlayan, 17 Ekim 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan "Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sorumluluğunda yer alan, kooperatif girişimciliği eğitim projesi kapsamında Kooperatifçilik Geliştirme ve Uyum Eğitimi programı İlimizde de düzenlenmiş olup, katılımda bayanların çoğunlukta olması ayrıca sevindirici bir durum arz etmektedir." dedi.