Kadın Girişimciliği Ekseninde Kadın Kooperatifleri Toplantısı

İl Müdürlüğümüz tarafından 18.04.2016 tarihi saat 10:00 'da gerçekleştirilen toplantıda kadın girişimcilere kooperatifçilik anlatıldı. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, bazı ilçe belediye başkanları ve girişimciler katıldı. Programın açılış konuşmasını İl Müdürümüz Ahmet DEMİRBAĞ yaptı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, Türkiye’de kadınların iş gücüne katılımının çok az olduğunu belirtti. Seymenoğlu, “Bu oran yüzde 30,8 olarak görülüyor. Bunun da çoğu tarımsal alanda, 192 bin kadın esnafımız ve 91 bin tacir kadınımız var. Kayıtlı esnafların yüzde 10’u, kayıtlı tacirlerin yüzde 6.5’i kadın. Doğu’dan Batı’ya doğru gittikçe kadınların iş gücünde yer alma oranı artıyor. Bu ne yazık ki olumsuz bir veri, umarım zamanla bunu düzeltiriz. Kadın girişimcilerimizi harekete geçirme konusunda demek ki daha çok yapmamız gereken iş var” sözlerini kaydetti.

Son olarak konuşan Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise “Kadın kooperatifçiliği aslında Malatya’da yok ama Türkiye’de var. Malatya’daki kadınlarımızın girişimci ruhundan kısaca bahsetmek isterim. Malatya’nın kadınları her alanda aktif. Sadece ticari anlamda değil siyasi anlamda da. Kamu kurumlarındaki temsil kabiliyeti açısından da girişimci bir ruhu var. Türkiye’deki iş gücüne katılım oranında ciddi anlamda bir yükseliş var. Kadının üretime katılması en az erkek kadar önemli. Girişimci kadın esnafa verilen desteklerle birlikte bazı çalışmalar yapıldı. Geçen dönem yapmış olduğumuz Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda kadınları iş gücüne nasıl dahil ederiz konusu üzerinde çok durduk, bu konuda geziler ve programlar yaptık” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Melike DAVASLI "Kadın Girişimciliği Ekseninde Kadın Kooperatifleri" konulu sunumunu gerçekleştirdi. Program, katılımcıların kooperatifçilik modeline ilişkin soru, sorun, görüş ve önerilerinin alınmasının ardından son buldu.