Bakanlığımızın Sorumluluğunda Bulunan Ürün Gruplarına İlişkin İlimizdeki İlgili Sektör Temsilcilerine Bilgilendirme Eğitimi Düzenlendi

       Bakanlığımız sorumluluğunda bulunan ürünlere ilişkin, ürün güvenliği ve teknik mevzuat, piyasa gözetimi ve denetimi hakkında; üretici, dağıtıcı ve ilgili sektör temsilcilerine bilgilendirme toplantısı düzenlendi. İl Müdürlüğümüz tarafından Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın toplantı salonunda düzenlenen 27.04.2016 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ  “Bakanlığımızın ürün güvenliği konusundaki politikası güvensiz ürüne karşı sıfır toleranstır. Güvensizliği tespit edilen ürünlere ise piyasadan toplatma, idari para cezası, geri çağırma, ilan ve duyuru şeklinde müeyyideler uygulanmaktadır. Bugün düzenlenen eğitim programı ile amacımız ilimizdeki tekstil, ayakkabı ve çocuk giysileri alanında faaliyet gösteren üretici, dağıtıcı ve ilgili sektör temsilcilerini ürün güvenliği ve mevzuatı hakkında bilgilendirmek ve bu konulardaki mevzuatlara uyum sağlamalarına katkıda bulunmaktır. Müdürlüğümüzce mobilya, beyaz eşya ve büyük market firmaları da eğitim programımıza davet edilmiştir. Bu firmaların ise 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunun fiyat etiketi, tanıtma ve kullanma kılavuzu, garanti belgesi, satış soması hizmetleri konularında bilgilenmesi amaçlanmıştır. Bu sayede oluşabilecek tüketici şikâyetleri Hakem Heyetlerimize intikal etmeden önlenebilecektir” diye konuştu.
      
      Konuşmanın ardından toplantı, Gümrük ve Ticaret Uzmanı Musa Arı ve Uzman Yardımcısı Hicri Aytaç Tatar’ın sunumlarıyla devam etti.